Vaječný koňak neboli vaječňák patří k českým Vánocům stejně jako cukroví, vánoční stromeček nebo svařené víno. Můžete ho popíjet po celou dobu adventu, je ale jasné, že se po něm hned zapráší. 

Vaječný likér je opravdu jednoduchý. Nejdražší složkou v něm je samozřejmě alkohol, na tom se vyplatí nešetřit a koupit kvalitní rum. Příprava je jednoduchá a budete k tomu potřebovat jen šlehač, misku na šlehání, trychtýř a láhev, do které budete žluté zlato nalévat. 

Likér dělejte tak jeden až dva týdny před Vánoci, aby stihl uležet. Hotový má pak trvanlivost asi měsíc, ale díky mlsným jazýčkům tak dlouho většinou nevydrží.

  • Žloutky, cukr a vanilinový cukr šleháme rukou nebo elektrickým šlehačem na středním stupni otáček do pěny
  • Poté do pěny přilévejte kondenzované mléko slazené i neslazené a nakonec rum. 
  • Pomoci trychtýře nalijeme vaječný likér do lahví, uzavřeme a dáme do lednice.

Historie vaječného koňaku

Recept na vaječný likér vznikl asi v 16. století ve Francii a Belgii. Lidé ho vyráběli z lihu a vanilkových lusků. Barvu a chuť mu dodávali rozpraženým karamelem. Brandy či další lihoviny a vajíčka však byly tenkrát poměrně drahé, takže si vaječný koňak nemohli dovolit chudší lidé.

Když se likér dostal z Evropy do Ameriky, začali Američané místo evropských lihovin používat mnohem levnější karibský rum, který nakonec nahradili bourbonem. Ve Francii a Británii dnes lidé přidávají do vaječňáku brandy a vanilkový lusk. V Česku si lidé oblíbili Božkov tuzemský, protože od výroby obsahuje syntetickou vůni vanilky a karamelu. Jinak můžete likér vyrobit i ze zvětralé slivovice, do které přidáte vanilkový lusk.